Heki pügamine

Hekk on parim viis krundi kaunistamiseks ja varjamiseks võõraste pilkude, müra, tolmu ja tuule eest.  

Loodusliku elavtara abil saab territooriumi jagada funktsionaalseteks aladeks, kuid heki hea väljanägemise hoidmiseks ja säilitamiseks on vaja seda perioodiliselt mitte ainult pealtväetada, soojustada ja kasta, vaid ka pügada ja kujundada. Kui tihti peaks seda tegema ja kelle poole vajaduse korral pöörduda? Mida on vaja selle teenuse kohta teada?

Mida on vaja heki pügamise kohta teada?

Heki pügamise viise on mitu – kujundav, sanitaar-, noorendav ja piirav pügamine. Kujundamine on eriti oluline noorte taimede puhul. Sellega saab kujundada võra ja eristada oksad, mis hakkavad moodustama taime skeletti (määrama taime üldilmet).

Sanitaarhooldus näeb ette surnud, haigete, kahjustajate poolt rikutud ja vananenud osade kõrvaldamist. Noorendamist on vaja taime vana skeleti asemele noore võra loomiseks. Reguleeriv pügamine võimaldab heki vormi hoida.

Pügamine on heki kujundamises kõige keerulisem ja otsustavam etapp. Seda tuleks teha perioodiliselt nii moodustuvate kui vabalt kasvavatele puude ja põõsaste puhul. Viimaste puhul on lihtsalt enamasti vaja ainult sanitaarlõikust.

Kvaliteetse tulemuse saamiseks tuleb järgida paljusid reegleid. Toome siin ära mõned põhilised.

1

Väikeste istikute istutamisel pügatakse võra võimalikult lühikeseks (kogupikkusest jäetakse alles kõige rohkem kolmandik). Tänu sellele õnnestub saada arvukalt noori võrseid.

2

Õitsvaid põõsaid on parem pügada sügisel pärast õite närbumist.

3

Tüvedele pärast lõikamist selgesti nähtavate oksaköntide jätmist ei maksa peljata. Peagi ilmuvad neile võrsed ja hekk omandab lõpetatud välimuse.

4

Põõsaste pügamiseks sobivad juhtmeta aiatrimmerid, juhtmega elektri jõul töötavad trimmerid, akukäärid ja harilikud hekikäärid.

Kui tihti tuleb hekki pügada?

Elavtara pügamine peab olema regulaarne protseduur. Ainult sel juhul õnnestub säilitada piirdena kasutatavate põõsaste ja puude ilu ja algupärane vorm.

Seda protseduuri on soovitatav läbi viia vähemalt kaks-kolm korda hooaja jooksul. Okaspuuhekki on soovitatav pügada alles teisel aastal pärast istutamist. Seda seepärast, et need taimed juurduvad võrdlemisi aeglaselt. Lehtpuudest hekki võib pügada juba esimesel aastal pärast istutamist.

pügada juba esimesel aastal pärast istutamist. Hekki on kõige parem lõigata talve lõpus või varakevadel. Teist korda tuleks seda teha suve teisel poolel, kui võrsed on kasvamise lõpetanud. Samas tohib hekki suvel vajaduse korral pügada mitu korda (kolm või enam). Oluline on kontrollida uute võrsete kasvamise protsessi. Pügama peaks kohe, kui hekk hakkab selget joont kaotama. Talvel on parem hekk rahule jätta, sest talvine kärpimine nõrgestab taimi.

kaotama. Talvel on parem hekk rahule jätta, sest talvine kärpimine nõrgestab taimi. Selleks, et ära lõigatud oksad ei muutuks haiguste ja kahjurite leviku allikaks, tuleb need nõuetekohaselt utiliseerida. Ka selleks tasub pöörduda pädevate spetsialistide poole.

Saada meile avaldus


Võtame teiega esimesel võimalusel ühendust. Pakume Sulle tööplaani ja Sulle sobiva aja.