Viljapuude lõikamine
Viljapuudel on inimelus oluline roll - nad mitte ainult ei aita kaasa hapniku tootmisele ega rõõmusta silma, vaid hellitavad ka maitsvate puuviljadega. Viljapuude lõikamine soodustab viljakandmist ja takistab haiguste arengut.
Viljapuude lõikamisel on eri aegadel kindlad eesmärgid. Tööde tegemiseks on vaja erivarustust ja järgida tuleb tehnoloogiat. Tavainimene ei tule alati tööga iseseisvalt toime, seetõttu on parem otsida abi spetsialistidelt. Viljapuude õige lõikamine väldib puude haigusi ja soodustab viljade arengut.
Miks on vaja viljapuid lõigata?
Viljapuud vajavad õigeaegset hoolt - lõikamist - järgmistel põhjustel:
- välimuse säilitamine. Mõnel viljapuul tuleb kohe alguses hakata võra vormima, näiteks kujundheki või topiaari loomisel, mistõttu on vormi säilitamiseks vaja teha perioodiliselt lõikust.
- võra hõrendamine. Reeglina lõigatakse viljapuid igal aastal, et eemaldada vanad ja haiged oksad. See aitab järgmisel aastal viljakandmist parandada;
- viljapuubonsai kujundamine. Sageli kasutatakse viljapuid maastiku kaunistamiseks, mistõttu tuleb neid kuju säilitamiseks perioodiliselt lõigata.
Reeglina lõigatakse viljapuid üks kord aastas sügisel. Teatud põllukultuure on vaja tihedamini töödelda sõltuvalt nende istutamise tihedusest ja "naabritest". Noort puud on oluline lõigata võra skeleti moodustumise ajal. See aitab kaasa okste ühtlasele kasvule ja viljade valmimisele. Puud võib lõigata kevadel, suvel või sügisel. Mõnel juhul lõiatakse talvel, kui okstel on suur lumekoormus, mis võib kahjustada nõrku oksi ja võrseid.
Eristatakse kolme tüüpi viljapuude lõikust:
- sanitaarne; - kujundav; - noorendav
Ettevõtte spetsialistid pakuvad kõige soodsamatel tingimustel lõikust. Töötajatel on piisav kvalifikatsioon, nad teevad tööd kvaliteetselt ja tähtajaks.